Pyszne i zdrowe
pieczywo

Wieloletnie
doświadczenie

Jakość i Tradycja
to nasza specjalność

Artykuł w Kurierze Kwidzyńskim 16.05.2012

Dnia 16.05.2012, równolegle w Kurierze Kwidzyńskim, jak i w Pulsie Kwidzyna, ukazał się Artykuł pt. “Prawdziwy chleb?!” Artykuł poświęcony jest promocji lokalnych, rodzinnych piekarni.

Prawdziwy chleb?!

W dobie „plastikowego” jedzenia i tanich chlebopodobnych podróbek, mało jest piekarni hołdujących tradycyjnemu podejściu do metod i sposobów pieczenia. Większość z nich, reklamuje się w ten sposób na banerach i etykietach swoich wyrobów, jednakże stanowi to tylko trik marketingowy nie mający swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Osoby nieobeznane z branżą piekarniczą nie zdają obie sprawy, ile „chemii” może znajdować się w pieczywie, Począwszy od „zaciemniaczy”, nadających kolor, wzmacniaczy smaku i zapachu, po polepszacze porowatości oraz spulchniacze. Na tego typu zabiegi pozwolić sobie mogą między innymi duże markety, dla których produkcja i sprzedaż chleba nie jest celem nadrzędnym . Nie może być tu mowy o naturalnych sposobach zakwaszenia ( fermentacja jest skracana do minimum lub nawet pomijana ). Chleb jest głęboko mrożony, przewożony do marketów w samochodach-chłodniach i tam zapiekany, aby tworzyć wrażenie świeżego „prosto z pieca”. Taki chleb zawiera między innymi utleniacze, np. dwutlenek chloru, który powoduje że mąka staje się jeszcze bielsza. Emulgatory zwiększają objętość bochenka i zapobiegają jego kruszeniu, ale tylko tuż po upieczeniu. Z kolei fosforany nie pozwalają mu zbyt szybko wyschnąć, a różne konserwanty wzmacniają jego smak. Takie pieczywo, choć naszpikowane chemią, wygląda wspaniale i dobrze smakuje.. ale krótko. Tani chleb z marketów jest wabikiem na klienta więc może być produkowany po minimalnym lub nawet po zerowym zysku. Markety dbają by był on tani tak, by zachęcić do kupowania innych produktów na których faktycznie zarabiają.

Dużym piekarniom , produkującym chleb masowo, zależy przede wszystkim na wyprodukowaniu maksymalnej ilości pieczywa w jak najkrótszym czasie, w związku z tym korzystają z coraz to nowych „wynalazków nowoczesnego piekarnictwa” aby nie bawić się w pracochłonne i czasochłonne wytwarzanie naturalnych zakwasów, czy tradycyjnych technik produkcji (jest cała gama sztucznych zakwasów które wystarczy dodać z butelki prosto do dzieży z mąką). W takich piekarniach wystarczy już tylko połączyć surowce z „dodatkami” i z pieca wyjeżdża „piękny chlebek” z pod znaku E232, E330, E280, E281 i pochodnych. Odpowiedzią na takie pieczywo coraz częściej staje się pieczenie własnego chleba w domu.

Piekarnictwo w dzisiejszych czasach staje się branżą, która (tak jak większość innych) czerpie garściami z „dobrodziejstw” nowych technologii i nie boi się używać środków wytworzonych w laboratoriach do polepszenia z każdej możliwej strony swoich wyrobów.

Tylko niektóre rodzinne firmy z tradycjami są w stanie produkować pieczywo ograniczając do minimum lub nie używając wcale sztucznych dodatków. Takie firmy za najwyższą wartość cenią sobie wysoką jakość swoich produktów wytworzonych na podstawie wieloletniego doświadczenia ,nie wspomagając się przy tym prostymi rozwiązaniami. Nasza firma jest jedną z nich.

Uzyskanie dobrego chleba wbrew pozorom nie jest takie proste i zależy od wielu czynników, zależy min. od dostosowywania technologii do różnych partii surowców ( w szczególności mąki), których właściwości różnią się z każdą kolejną dostawą .

Nasza firma stale ewoluuje i usprawnia to, co dotychczas wypracowała, kontroluje min. naturalnie wytworzone zakwasy które nadają naszemu chlebowi wyśmienity smak i zapach, po który codziennie sięgają nasi klienci. Jesteśmy z Państwem na terenie Kwidzyna już dobre 25 lat. Nasi stali klienci dobrze znają nasze wypieki, cały czas rozszerzamy nasz asortyment i zachęcamy tych, którzy jeszcze go nie posmakowali do odwiedzenia naszych punktów firmowych lub do zaopatrzenia się w dobrych sklepach na terenie miasta i okolic.

Ostatnio ruszyła nasza strona internetowa znajduje się na niej krótka historia firmy, fotogaleria naszych wyrobów z garścią informacji o nich i lista miejsc gdziemożna je nabyć.

Idąc z duchem czasu uruchomiliśmy także nasz profil na Facebook (do którego odnośnik znajduje się na stronie www). Pojawiać się na nim będą informacje o nowościach w asortymencie, promocjach i wydarzeniach, które będą widoczne na portalu tych osób, które dołączą do nas na Facebook’u. Więc zachęcamy wszystkich Państwa mających konto, do „polubienia nas” aby być na bieżąco.

Odnośnie naszych produktów, możemy polecić Państwu nasz chleb Baltonowski (na naturalnym zakwasie), dostępny w każdym zaopatrywanym przez nas punkcie, chleb IG, z obniżonym indeksem glikemicznym (dla cukrzyków). Pochwalić się możemy także najlepszym naszym zdaniem ( i zdaniem naszych klientów) chlebem Razowym który dostępny jest na terenie powiatu, a także chlebem Orkiszowym, gdzie mąka orkiszowa nie stanowi tylko dodatku (jak to w innych piekarniach bywa) ale stanowi jego główny składnik. Naszą nowość a zarazem hit, chleb Proteinowy sprzedawany na wagę, w foremkach rynnowych, z obniżoną zawartością węglowodanów i podwyższoną zawartością białka roślinnego z pokaźną ilością ziaren, dla osób dbających o linię.Oraz wiele innych produktów, od bułki Wrocławskiej, Ciabatty po produkty pół-cukiernicze, pączki ciasta, sezamki. Wszystkie one przedstawione wraz z opisem i składem na wspomnianej stronie

Zatem jeszcze raz zapraszamy do zapoznania się z naszą witryną internetową, naszym bogatym, ciągle rozwijającym się asortymentem i do zobaczenia, mamy nadzieje w naszych sklepach .

W czasach pseudo-produktów zadbajmy o to,aby chociaż pieczywo na naszych stołach było prawdziwe.

Radosław Rochna

Zakład Piekarniczy s.c. H i R Rochna