Pyszne i zdrowe
pieczywo

Wieloletnie
doświadczenie

Jakość i Tradycja
to nasza specjalność

Co zawiera chleb?

Chleb, główny produkt przetwórstwa zbożowego, rodzaj pieczywa otrzymywany przez wypiek specjalnie przygotowanego i uformowanego ciasta w temperaturze 200-250°C.

Skład:

węglowodany (45-49%),

woda (42-48%),

substancje białkowe (4,5-8,3%),

substancje popiołotwórcze (średnio 1,5%),

tłuszcz (około 1%),

błonnik (0,2-1,5%); na skórkę składa się w większości skarmelizowana dekstryna.

W zależności od użytej mąki rozróżnia się chleb: pszenny , pszenno-żytni (mieszany), żytni -razowy i biały

; wypieka się go także z mąki owsianej, jęczmiennej, kukurydzianej. Szczególną wartością odżywczą (duża zawartość soli mineralnych i witamin, głównie witaminy B1) odznacza się pieczywo razowe, zwane popularnie ciemnym – zwłaszcza pełnoziarniste, inaczej: całoziarnowe (chleb Grahama, Steinmetza itp.). W wielu regionach świata (np. na Bliskim Wschodzie) spożywa się chleb w postaci placków przypominających podpłomyki.

Chleb stanowi jeden z podstawowych składników diety człowieka; pełnił również i pełni istotną rolę kultową (wzmianki o tym znajdują się np. w Starym Testamencie) i kulturowo-symboliczną. Znany już w starożytnościi (Babilonia i Asyria, Egipt, Izrael, Grecja, Rzym), miał początkowo postać placków z mąki jęczmiennej i śruty zarobionych wodą i pieczonych na rozgrzanych kamieniach. Stosunkowo wcześnie pojawił się też chleb bochenkowy. Spożywano zarówno chleby przaśne, jak i wypiekane z ciasta spulchnionego drożdżami czy zakwasem. Gliniane garnki – dzwony, pod którymi je pieczono, dały początek piecom chlebowym kopułowym, powszechnym w czasach rzymskich. Obecnie w piekarniach stosuje się piece komorowe.